| Meb| Sbs| Oges| Öss| Konu Anlatımlar| Soru Cevaplar|
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Okullara ''enerji yöneticileri'' atanacak

Okullara ''enerji yöneticileri'' atanacak Empty Okullara ''enerji yöneticileri'' atanacak

Mesaj  Admin Cuma Ağus. 14, 2009 9:48 am

Avrupa Birliği'ne (AB) uyum amacıyla okullarda enerji yönetimi sistemleri kurulması ve enerji yöneticileri atanması öngörülüyor.

''AB Müktesebatının Üstlenilmesine İlişkin Türkiye Ulusal Programı Taslağı''nda, eğitim alanındaki hedeflere yer verildi.

Taslağın ''Enerji'' faslında, Milli Eğitim Bakanlığına da sorumluluk yüklendi. Bu çerçevede bu yılın sonuna kadar ''MEB'e Bağlı Okullarda Enerji Yönetimi Hakkında Yönetmelik'' çıkarılacak. Yönetmelikle okullarda enerji yönetimi sistemi kurulması ve MEB'e ait binalara ''enerji yöneticisi'' atanması öngörülüyor.

Taslakta, eğitim alanında da özellikle mesleki eğitimin geliştirilmesine yönelik çalışmalar üzerinde duruluyor.

İstihdam ve iş gücünün verimliliğinin artırılması için yaşam boyu eğitim stratejisi dikkate alınarak ekonominin talep ettiği alanlarda insan gücü yetiştirilecek.

Üniversite-iş dünyası işbirliği çerçevesinde rekabetçi ve bilgiye dayalı ekonominin gerektirdiği özellikleri içeren ve araştırma potansiyelinin gelişmesine daha çok katkıda bulunan iş gücü eğitimi geliştirilecek. Teknik personelin nitelikleri konusunda standartlar getirilecek, çeşitli sertifikasyon programları düzenlenerek düzey farklılıkları ortadan kaldırılacak.

Eğitimde kalitenin artırılması amacıyla ''yenilikçiliği ve araştırıcılığı'' esas alan müfredat programları ülke geneline yaygınlaştırılacak.

Öğrenciler bilimsel araştırmaya ve girişimciliğe teşvik edilecek.
Taslakta ayrıca, AB eğitim ve gençlik programlarının nasıl yürütüleceğine ilişkin kanun ve bu çerçevede bazı yönetmelikler çıkarılması da öngörülüyor.
Admin
Admin
Admin

Kişi sayfası
Başarı Puanı:
Okullara ''enerji yöneticileri'' atanacak Imgleft0/0Okullara ''enerji yöneticileri'' atanacak Emptybarbleue  (0/0)
admin admin:
Okullara ''enerji yöneticileri'' atanacak Imgleft0/0Okullara ''enerji yöneticileri'' atanacak Emptybarbleue  (0/0)

http://mebforum.eniyiforum.org

- Similar topics